29 Ağustos 2012 Çarşamba

Para Bazlı Sıralama Açıklandı

Barry Hearn tarafından Dünya Şampiyonası sırasında duyrulan ve iki yıl sonrasında geçilmesi planlanan "Para Bazlı" sıralama bugün yayınlandı.Uzun bir süredir konuşulan ve Dünya Şampiyonasın'da dile gelen para bazlı sıralamada ilk somut adım atıldı.

İki yıl boyuncu devam edecek ve 2014 Dünya Şampiyonasıyla beraber tamamlanacak liste, 2014-2015 sezonunda uygulamaya konacak.2010-2011 yılı başlangıç alınarak oluşturulan ilk listede zirveyi John Higgins alırken ikinci sırada Ronnie O'Sullivan yer aldı.Mevcut 1 numara Selby ise dördüncü sıraya kaymış durumda.

Açıklanan ilk sıralamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Mevcut turnuvalar arasında Uk Championship, Dünya Şampiyonası ve International Championship en yüksek para ödülüne sahip olanlar.Dünya Şampiyonası ve Birleşik Krallık halihazırda iyi bir prestije sahip.Para bazlı sıralama ile birlikte Çin'in yeni çocuklarından olan International Championship de farklı bir konuma geçebilir.

Ayrıca yeni sistem sadece PTC'lerde final yaparak 1 numara olma ve bunu koruma şansını da kimi oyuncuların elinden alacak gibi görünüyor.Muhtemelen turnuvaların para ödülleri yeni sisteme göre ayarlanacaktır ancak 2014-2015 sezonuna kadar büyük turnuvaları kazanan farkı açmış olacak gibi.

9 yorum:

 1. Selamlar çok güzel bir sistem olur inşallah en azından ronnienin işine gelicek gibi :D

  YanıtlayınSil
 2. Dünya Şampiyonasını kazanan zaten yaşar.Hatta finalistler bile çok büyük fırlama yapar sıralamada.Esasında daha adil olanı da bu.Hearn şöyle bi şey demişti:

  "Crucible'da ilk kez mücadele eden bir oyuncu aldığı puanla ilk 32'ye yükselemiyordu.Dünya Şampiyonu olsa bile düşük bir sırada kalabiliyordu.Bunun da önüne geçmiş olacağız."

  Evet dediğin gibi Ronnie'ye yaradı.2011'de bir çok turnuvayı sallamıştı ama ikinci sıraya oturuverdi.

  YanıtlayınSil
 3. Evet gerçektende adil olan bu hearn düzgün bişi yaptı sonunda :D

  YanıtlayınSil
 4. Selam,İnfazure ronnie kontratı imzaladığı için istese shangai mastersda oynayabilirmi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hayır maalesef.Shanghai için başvuru süresi Ronnie kontratı imzalamadan önce dolmuştu.

   Sil
 5. saol,ekime kadar bekliyecez yani

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Öyle olacaktı ama UKPTC3'e katılmaya karar verdi.Yani 5-9 eylül arasında göreceğiz kendisini.TV yayını yok ama World Snooker TV'de yayın olacak muhtemelen.

   Sil
 6. Hay arkadaş bizdede şans olsa illegal şekilde link varmıdır izleyebileceğimiz :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. :D Turnuva boyunca sportlemon ve hahasport'ta yer alıyor linkler.

   Sil