Snooker Nedir, Nasıl Oynanır?


Snooker Nedir?
Snookerın uzunca tarihinden bahsetmeye gerek olduğunu sanmıyorum.Kısaca özetlemek gerekirse; İngiliz subayları tarafından bulunmuş bir oyundur.Özellikle 1930'larda Uk sınırları içerisinde yavaş yavaş popüler olmaya başlamış ancak II. Dünya Savaşından'da nasibini almıştır.BBC'nin sporu tv yayınına geçirmesi ve ardından renkli tv'de yayın yapılması snookerı büyük bir ilgi kaynağına çevirmiştir.Özellikle 1975-1995 yılları arasında sporu olan ilgi patlama düzeyine gelmiştir.Günümüzde Çin, Almanya, Brezilya, Abd, Rusya, İsveç gibi Birleşik Krallık sınırları dışındaki ülkelerde de oldukça popülerdir.Uzun formatlı maçların snookera ilgiyi azalttığı yönündeki düşüncelerde bir çok kişi hem fikir olduğundan bu yana snooker bazı yenilik hareketleri içerisindedir.Farklı formatlarda snooker turnuvaları düzenlenmekte ve bunlardan oldukça olumlu sonuçlar şu ana kadar alınmaktadır.

Snooker Nasıl Oynanır?
Snookerın masası tam da yukarıda gördüğünüz şekildedir ve toplar da yukarıdaki gibi dizilmektedir.15 kırmızı ve 6 renkli top bulunan masada ki amaç önce kırmızı ardından bir renkli sokarak oyuna devam etmektir.Kırmızılar bittikten sonra ki amaç ise renkli topları sırasına göre ceplere göndermektir.Renkli topların ceplere gönderilme şekli sarı, yeşil, kahverengi, mavi, pembe ve siyahtır.

Her topun ayrı bir puanı vardır ve puan sıralaması şu şekildedir;

Kırmızı: 1
Sarı: 2
Yeşil: 3
Kahverengi: 4
Mavi: 5
Pembe: 6
Siyah: 7

Kırmızı-renkli oyunlarıyla alınabilecek sayı 147'dir ve bu sayıya da maksimum seri adı verilir.Snooker için özel bir yeri olan bu anın kimi turnuvalarda özel para ödülleri vardır.Snooker tarihinin en çok 147 gerçekleştiren oyuncuları onbirer tane ile Ronnie O'Sullivan ve Stephen Hendry'dir.

Oyunun açılışında ki asıl amaç ise Amerikan, 9 Top, 15 Top, 10 Top gibi sporların aksine bir durum oluşturur.Snookerın asıl amacı rakibi hataya sürüklemek ve ardından masaya gelerek seriler yaparak oyunu kazanmaktır.Oyunu içerisinde ki kurallar yazmakla bitmeyeceği için en iyi yöntem izleyerek öğrenmektir ve emin olabilirsiniz ki en iyi bu şekilde öğrenebilirsiniz.

Oyunun topları, masası, ıstakası, delikleri diğer ıstaka sporlarından oldukça farklıdır.Amerikan bilardo masalarında görmeye alıştığımız düz kenarlı cepler yerine yuvarlak ve oldukça küçük cepler vardır.Ceplerin küçük olmasına bağlı olarak toplarda küçük boyutlarda ve buna da bağlı olarak snooker ıstakasının ucu diğer ıstakalara göre oldukça incedir.Snooker masası ise göz tabiriyle bir Amerikan masasının 1.5 katı büyüklüğündedir.Turnuvalarda kullanılan masaların boyutları ise 12 ft x 6 ft yani 3.6 metreye 1.8 metredir.Oyunun televizyon başında izlenirken gayet kolay gözükmesi oyuncuların üst düzey olmasından kaynaklanmaktadır.

Snooker artık oldukça popüler hale gelen bir spor olduğundan dolayı televizyon yayınlı turnuva sayısı da bir hayli fazladır.(Resmi Snooker Takvimi)

Spor yavaş yavaş ülkemizde de popüler bir hal almaya başlamıştır.

18 yorum:

 1. önceden 3 band oynamış biri olarak snooker gerçekten daha aksiyon dolu bir oyun fakat o kadar tv de maç izlememe rağmen snooker oyununda ıstaka neden çeneye temas eder zorunlu bir kuralmı yoksa bu duruş dahamı avantajlı ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu soruya Furkan'ın da ayrıca cevap vermesini isterim açıkçası. Sanırım masanın büyüklüğü topların küçük olması bu durumla doğrudan alakalı.Daha fazla eğiliyorlar ve çene ıstakanın üzerinde oluyor çoğu vuruşta.Istakayı çenesinin sağında solunda tutan kimi oyuncular da vardır.Şahsi kanaatim bu yönde.

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

   Sil
 2. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 3. Bana kalırsa normal üç top oynarken ıstakayı parmak aramıza alıyoruz ama orda ıstaka parmak üzerinde yürüyor çeneye bu yüzden yaslıyor olabilirler dengeyi sağlamak için.

  YanıtlayınSil
 4. SNooker cılar kapalı köprü oynayamaz .Çünkü toplar küçük olduğu için eliniz o pozisyonda tüm görüşünüzü engeller.Deneyin farkı göreceksiniz?.Çeneye ıstaka değdirme sorusuna gelirsem, Snooker oynarken ıstakanın mümkün olduğunca düz hareketi önemlidir.Diğer dallarda bu kadar önemli olmayabilir.Ama snookerda ıstaka limaj yapılırken vucütta 4 noktaya temas etmelidir(ben söylemiyorum yılların snooker koçları söylüyor)Bu noktalar el,çene,gögüs ve son olarak ıstakayı tutan elimiz dir.ıstaka 4 yere değdiğinde anca düz limaj yapılabiliyor demekki.Genelde amatör snooker oynayanlar göğüsüne değdirmezler ıstakayı.Gögse değdirmek için biraz daha yatmak lazım ıstakaya.Deneyin ve daha düz limaj yapabildiğinizi göreceksiniz

  YanıtlayınSil
 5. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 6. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 7. Istakayi ceneye dayamanin en büyük (ve neredeyse tek) amaci potten etmek istediginiz topun neresine nisan aldiginizi en prezise sekilde görebilmektir. Beyaz topa düz bir vurus icin ("Cue Boy"´un belirttigi gibi) en önemli noktalar köprü eli, gögüs temasi ve en önemlisi istakayi tuttugumuz elin vurus aninda yumruk halindeyken yere paralel, istakayi tuttugumuz dirsegimizin vurustan önce 90° aciyla durmasidir. Snookeri diger bilardo oyunlardindan zor yapan ve ayiran en önemli nokta deliklerin genisligi ve deliklerin yanindaki bantlarin yuvaarlak bir formda olmasidir. Eger atisiniz tam prezise olmaz ve delik yanindaki banta dogru kayarsa potten etmek istediginiz top yuvarlak form yüzünden deligin icine degil disariya dogru yön alir. (Normal bilardoda delik yanindaki bantlar düz oldugundan oyun topu normal nisan aldiginizin disinda atis yolundan sapsa bile bant topu deligin icine dogru yönlerdirir ve bu yüzden bilardoda nisan almak icin istakayi ceneye dayamak ihtiyaci hissedilmez) Bu sebeple "nisan almak" daha bir önem kazanir. Istakayi cenemize dayarken en önemlisi "master eye" olarak tabir edilen nisan almada kuvvetli dominant olan gözümüzün altina dayariz. Bu yüzden bazi oyuncular cenelerinin ya sag yada sol tarafina istakayi dayalar. Diger gözümüz istakanin beyaz topa, beyaz topun oyun topuna ve oyun topunun delige olan mesafesini algilamamizi saglar. Normal bilardoda bile istakayi master eye´in altina koyarak atislarinizi yaptiginizda vurus basarilarinizin belirgin bir bicimde artacagini görebilirsiniz. Master eye nasil belirlenir diye merak eden arkadaslar: ayaktayken en az 1 metre uzaklikta bir nokta üstüne atis yaptiginiz elinizin isaret parmagini iki gözünüz acik durumdayken getirin ve öyle durun. Öncelikle sag gözünüzü kapatin ve parmaginizin nisan aldiginiz noktanin üstünde olup olmadigini göreceksiniz. Eger Master eye´niz sol gözünüzse parmaginiz hala isaret ettiginiz noktanin üstünde olacaktir. Eger deilse parmaginizi neredeyse 1,5 snooker topu genisliginde isaret ettigniz noktanin sag tarafina kaymis olarak göreceksiniz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Üstat snooker oyununda her iki ayak yerde olmak zorunda mı, yoksa bunun bir istisnası var mı, lütfen cevap verin, babamla feci kavga çıkacak🤓

   Sil
 8. nice post regarding pool billiards . i appreciate your way of writing. pool tables

  YanıtlayınSil
 9. Kick nedir acaba detaylı bilgi verebilir misiniz

  YanıtlayınSil
 10. Roony"i seyrettikten sonra hastası olduğum bir oyun.

  YanıtlayınSil
 11. Kick bizde ıstakanın çıtlaması gibi yada toplarda ve masada oluşan pislikten dolayı topun sekmesi

  YanıtlayınSil
 12. Ideal snooker ıstakası nasıl olmalıdır

  YanıtlayınSil
 13. Ağırlık boy uc kalınlığı?

  YanıtlayınSil
 14. 100luk seri nasil hesaplanir her100 sayiyi bulan 100luk seri yapmis sayilirmi

  YanıtlayınSil