Sıkça Sorulan Sorular

Snookerı yakından takip eden bir çok izleyici maç içerisinde oluşan ya da aklına gelen sorulara cevap arıyor.Tabi bu sorulara birden cevap bulmak kolay olmuyor.Çoğunlukla yayına mail atarak cevap bulan soruların cevaplarının burada bulunması kolaylık sağlar düşüncesi hasıl oldu.Çünkü bana da mail yoluyla bir çok soru geliyor.En sık sorulanlarla başlayalım;

Faul ve ıska nedir?

Oyuncu ıstaka topuyla, hedef topa teması sağlayamazsa faul ve ıska gerçekleşmiş olur.Ancak oyunculardan herhangi birinin snooker'a ihtiyacı varsa ıska kararı çıkmaz ve sadece faul geçerli olur.Örneğin A oyuncusu 32 ve B oyuncusu 52 sayıda olsun.Masada yalnızca renkli topların kaldığını, yani 27 sayı, varsayalım.Vuruş yapan A oyuncusu sırada ki topa ,sarı ,teması gerçekleştiremezse faul ve ıska gerçekleşmiş olur.Böylelikle B oyuncusu en az 4 puan kazanır.Eğer beyaz top vuruş sonrasında değeri 4 puandan daha yüksek olan bir topa temas ederse(mavi, pembe, siyah) o topun değeri kadar rakibe puan yazılır.Benzer durumda oyuncular arasında ki fark 27'den, yani masadakinden fazla olsun.A oyuncusu benzer şekilde sarıyı ıskaladığında bu kez ıska kararı çıkmaz.Çünkü oyunculardan birinin snookera ihtiyacı vardır.

Free Ball nedir?

Oyuncu sıradaki topa hedef alarak vuruşu gerçekleştirir.Eğer vuruş sonrasında faul gerçekleşir ve beyaz top, hedef topu doğrudan göremeyecek bir pozisyonda kalırsa free ball kararı çıkar.Kararın ardından oyuncu istediği herhangi bir topu kırmızı gibi kullanarak cebe gönderir ve ardından da bir renkliyle oynayarak oyuna devam eder.Örneğin az önceki durumda olduğu gibi A oyuncusu vuruşu gerçekleştirdi ve sarıyı ıskaladı.Ardından beyaz aşağıdaki gibi kalmış olsun;

Görüldüğü gibi beyaz top sarıyı doğrudan göremeyecek bir konumda duruyor.Bu durumda B oyuncusu free ball kazanmış olur.Seçtiği renkli topu kırmızı olarak oynar ardından da bir renkli ile devam eder.Burada oyuncu kahverengi topu kırmızı olarak seçmiş olsun.Kahverengiyi cebe gönderdikten sonra renkli olarak da maviyi seçsin.Toplamda kırmızı olarak sayılan kahverengiden 1 maviden 5 sayı kazanır.Bitişik Top nedir?

Beyaz topun herhangi bir topa bitişik şekilde kalmasıyla çıkan karardır.Bitişik top kuralı şu noktada önemlidir.Örneğin A oyuncusu vuruşu gerçekleştirdi ve beyaz kırmızı toplara bitişik şekilde kaldı.Bu durumda hakemin "Bitişik Top" kararından sonra B oyuncusu, beyaz zaten kırmızıya yapışık olduğu için, herhangi bir kırmızıya dokunmadan ıstaka topunu istediği yere gönderebilir.Durum benzer şekilde renkli toplar için de geçerlidir.

Bir oyuncu tek sefer en fazla kaç sayı alabilir?

Siyah kırmızı oyunları ve renkliler ile alınabilecek maksimum sayı 147'dir.

İmkansız snooker ve sonrası?

Eğer oyuncu çözülmesi imkansız bir snooker ile karşı karşıya kalırsa, snookerı çözmek adına vuruşunu gerçekleştirdikten sonra sadece faul kararı çıkar.Iska kararı uygulanmaz.

Birden çok top cebe düşerse ne olur?

Eğer sıra kırmızıda ve vuruş sonrasında iki kırmızı cebe düşerse herhangi bir faul söz konusu olmaz.Oyuncunun hanesine 2 puan yazılır.Ancak kırmızıyı cebe gönderdikten sonra herhangi bir renkli de cebe giderse, bu bir fauldür.Benzer şekilde sıra renkli bir toptayken, renkliyle beraber bir kırmızı cebe düşerse yine faul gerçekleşir.Benzer şekilde bir renkliyle beraber başka bir renklinin daha cebe düşmesi fauldür.Kırmızılarda gerçekleştirilen kombine vuruşlar renklilerde gerçekleştirilemez.

Frame sonunda her iki oyuncunun eşit sayısı olursa ne olur?

Son siyah gönderildikten sonra her iki oyuncu da eşit sayıda kalırsa siyah oyununa gidilir.Hakem siyahı yerinden çıkarır ve noktasına koyar.Ardından oyuna başlayacak oyuncu belirlenir ve siyah oyunu başlar.Siyahı cebe gönderen oyuncu framei kazanır ya da iki oyuncudan herhangi biri faul yaparsa frame sona erer.

25 yorum:

 1. Snooker'da hakem ücretleri ne kadar? Dünya şampiyonasında ve diğer ptc'lerde farklı mı?

  YanıtlayınSil
 2. Evet ücretler turnuvadan turnuvaya değişiyor.Hakemlerin maç başı ücretleriyle ilgili net bir bilgim yok ama yıllık 30 bin $'a yakın kazandıklarını duymuştum.Bu da yaklaşık 19 bin £ ediyor.

  YanıtlayınSil
 3. Peki power snooker olayı yaklaşık hangi tarihlerde oluyor ve her sene olacak mı?

  YanıtlayınSil
 4. Eğer kırmızı top oyuncu değişimi sırasında kendiliğinden cebe düşerse ne oluyor, puan yazılıyor mu?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu durumun oldugunu daha hic görmedim fakat böyle bisey olursa son olaraka masadaki oyuncu degisme olmadan renkli bi topla break´e devam eder

   Sil
  2. Bu soruyu henüz gördüm ben.Kural kitabı geçtiğimiz sene yenilenmişti.Masada ki tüm topların hareketi durana kadar "sıradaki oyuncu" masada ki oyuncu oluyor.Yani değişim sırasında top düşerse Osman Bey'in de belirttiği gibi oyuncu serisine devam eder.

   Sil
 5. seri sonunda son siyah ile birlikte beyaz top da düşerse ne olur ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Faul olur ve seri siyahın değeri katılmadan hesaplanır.

   Sil
 6. selamlar.
  türkiyede snooker sporu profesyonel olarak yapılabiliyor mu ? , tunuva filan olmuyormu acaba ?

  YanıtlayınSil
 7. Şu aralar benim de ilgimi cekmeye basladi. Izlerken bu vurus iĺe frameyi kazandi diyor. Oyun sirasinda hangi durumlarda oyunun kazanildigi kesinleşiyor?

  YanıtlayınSil
 8. Şu aralar benim de ilgimi cekmeye basladi. Izlerken bu vurus iĺe frameyi kazandi diyor. Oyun sirasinda hangi durumlarda oyunun kazanildigi kesinleşiyor?

  YanıtlayınSil
 9. Masada alınabilecek maksimum sayı oyuncular arasındaki farktan az olursa oluyor sanırım

  YanıtlayınSil
 10. Pratik olarak masada kaç sayı kaldığı nasıl hesaplanır ?

  YanıtlayınSil
 11. kırmızıları 8 le çarpıp 27 ekliyoruz.masadaki maxımum sayıyı gosterir

  YanıtlayınSil
 12. renklilerlerden biri dışında hepsi yerindeyken, o renklinin de yeri kapalıysa, o renkli nereye koyuluyor?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. snooker oldu. beyaz topun kırmızıyı görmesi gerekirken önce maviye vurdu sonra pembeye:ceza 5 mavimi yoksa 6 pembemi olur? bilgi lütfen

   Sil
  2. renklilerlerden biri dışında hepsi yerindeyken, o renklinin de yeri kapalıysa, o renkli kendi yerinin mümkün olan en yakın noktasına konulur.

   eğer pembe top cep olursa 6, olmazsa topun ilk temas ettiği top dikkate alınır .

   Sil
 13. Kendi renginin masaya göre en uygun alt tarafına.

  YanıtlayınSil
 14. Atis yaptiktan sonra hareket eden topa atis yapan oyuncu el ile temas ederse hakem ne karar verir.

  YanıtlayınSil
 15. Bu oyunun süresi nekadar zamanda bitiyor

  YanıtlayınSil
 16. nesine comda oyun yaptım mac 5 1 bitii 6.5 frame üst oynadım maç 9 frame üzerinden kaybetti gostermıs nesine şikayett ettim 5 1 biten maç 7frame olmazmı?????

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sence bitermi kardeş 5-1 işte 6 Frame olur 5-2 olması gerekirdi

   Sil
 17. ılkdefaoynamıyorum kc kere yakaladım acılc evap

  YanıtlayınSil
 18. Merhaba, ilk açılışta bir kırmızı cepe düşerse oyuna normal olarak renkli ile devam edilir mi ? Yani bu normal midir ?

  YanıtlayınSil
 19. Snoker da iddaa da 16.5 frame ust ne demek bilen varmi

  YanıtlayınSil